Дах будинку – не просто декоративний елемент, а його головний захист від сонця, дощів і морозів. Але це не означає, що потрібно нехтувати зовнішнім виглядом, адже зараз є дуже багато різних конфігурацій і варіацій. Ми в «ІдеалБуд» розібралися в них від «а» і до «я»!
Пласкі і скатні дахи
Всі види дахів можна розділити на пласкі і скатні, і специфіка тут очевидна з назв категорій. Але є нюанс – навіть пласкі дахи зазвичай мають хоч маленький ухил – мінімум в 3 градуси, щоб опади стікали по поверхні, а не скупчувалися на ній.
Трохи інакше справи йдуть з пласкою експлуатованої покрівлею – її потрібно проектувати під конкретні завдання. У приватному житловому будівництві туди виносять сад або зону відпочинку, хоча можна обладнати навіть парковку або басейн.
Скатний дах не дозволяє використовувати цей простір, але зате він набагато практичніший в повсякденній експлуатації. Наявність ухилу забезпечує стабільний стік дощових вод, сніг практично не затримується і доглядати за таким дахом простіше. А під ним можна облаштувати мансарду або горище.
Геометричні форми даху
Ця класифікація може бути застосована тільки до скатних покрівель, які можуть відрізнятися конфігурацією і кутом нахилу.
- Односхилий дах найпростіший і недорогий. Технічно, дахове полотно спирається на протилежні стіни різної висоти. Мінус в тому, що тут не вдасться облаштувати мансарду. Плюс – в легкості зведення.
- Двосхилий дах – це класика, яка збереглася до сих пір. Найчастіше скати однакові і симетричні, але це не обов’язково. Під ним легко облаштувати функціональне приміщення, обмежене фронтонами.
- Вальмовий дах передбачає, що замість фронтонів теж встановлюються два трикутні скати. Технічно, його можна було б назвати чотирискатним. Він дуже довговічний і стійкий до опадів.
- Полувальмовий дах – проміжний варіант. Трапецієподібні фронтони прикриті маленькими трикутними скатами.
- Багатощипцовий дах – це складна багатокутна конструкція для будинків з такою ж складною геометрією. Для нього потрібна особлива система крокв.
- Шатровий дах складається з трьох скатів і більше, які сходяться в одній точці. У нього немає коника, тож всі скати симетричні. Дуже стійка до вітрів і навантажень конструкція.
- Купольні і конічні дахи майже не використовуються в приватному житловому будівництві. Вони непрактичні і складні, тож найчастіше зустрічаються на декоративних прибудовах.
Мансардні дахи
Мансардні дахи варто виділити окремою категорією. Їх ще називають безгорищними. Горищні конструкції простіші, адже технічно споруджуються поверх будинку. У майбутньому можна ремонтувати окремі ділянки такої покрівлі без заміни всієї. А саме горище легко утеплити і перетворити в приміщення, що використовується.
Мансардний дах відрізняється тим, що стіна буквально переходить в покрівельну конструкцію. Його складніше облаштувати, потрібні більш міцні конструкції, а злами зміцнюють підпорами. Мансардні дахи ще називають ламаними.