Блог\Подрібнювач харчових відходів на кухні: за і проти

Подрібнювач харчових відходів – дуже зручний і функціональний прилад. Він ще називається диспоузер і справляється буквально з будь-якими продуктами. Це відмінне рішення, яке допоможе назавжди позбутися від скупчення лушпиння після миття і нарізки овочів. Туди ж йдуть всі залишки продуктів після миття посуду. Він встановлюється прямо під кухонною раковиною і виводиться в каналізацію.

Як працює подрібнювач?

Щоб з’ясувати, наскільки необхідний подрібнювач на кухні, ми в «ІдеалБуд» спочатку розібралися, як він працює. Всі харчові залишки падають в спеціальну камеру. На дні встановлені дискові ножі, які перемелюють відходи максимально дрібно. Стінки ємності теж не гладкі, а нагадують щось середнє між дрібною теркою і наждачним папером. Це потрібно, щоб подрібнити відходи до мікрочастинок. І вже ці частинки потім змиваються в каналізацію.

Переваги кухонного подрібнювача

На перший погляд може здатися, що подрібнювач – досить безглузде придбання. Але це далеко не так. Ось лише частина його переваг:

  • У відрі для сміття нарешті перестануть накопичуватися харчові відходи, через які його треба виносити у кілька разів частіше. Більше нічого не буде протікати, якщо пакет у відрі порветься.
  • Ви точно забудете про неприємні запахи, цвілі, комашок та інші типові проблеми перетриманого сміттєвого відра, особливо – в спеку.
  • Злив не засмічується залишками продуктів, і не доведеться регулярно прочищати труби, а то і викликати майстра. Стік прослужить набагато довше, це безпечніше для трубопроводу в цілому, а ще – екологічніше.
  • При потраплянні в стік подрібнені частинки очищають стінки каналізаційних труб від жиру і забруднень, особливо – коли проходять по ним під великим напором води.
  • За рахунок того, що відро для сміття наповнюється повільніше, ви економите навіть на дрібницях, на зразок сміттєвих пакетів.
  • Всупереч стереотипам подрібнювач витрачає зовсім небагато електроенергії. Та й шумить він не більше за пральну машину.

Характеристики та потужність конкретного подрібнювача залежать від моделі. У будь-якому випадку, це компактний прилад, який встановлюється під раковину на злив. Навіть найбільші модифікації не займають багато місця.

Недоліки кухонного подрібнювача

Істотний недолік диспоузера – це його вартість, хоча вона і компенсується в процесі високою ефективністю. Тут є ще один нюанс: моделі бувають електричні та гідроприводні. І електричні ще дорожчі, хоча і зручніші.

Майте на увазі, що прилад підходить тільки для харчових відходів, і навіть тут він не універсальний. В подрібнювач не можна кидати шкірки від бананів, багато риб’ячої луски, мотузки і зав’язки, поліетиленові пакети, будь-які неорганічні відходи.

Існує поширений страх подрібнювачів, адже все-таки це гострі ножі. Наприклад, туди може залізти допитлива дитина. Але в цілому ризик такої травми мінімальний. По-перше, всередині стоїть захисне кільце. По-друге, пристрою потрібен натиск води. По-третє, різні моделі працюють в ручному або автоматичному режимі, але в будь-якому випадку – подрібнювач спочатку потрібно включити.

Висновки

Складно сказати, наскільки об’єктивно необхідний подрібнювач відходів. Кожен повинен вирішувати сам, наскільки доцільним для нього буде таке придбання. Але диспоузер безумовно функціональний, так що має сенс розглянути покупку. Особливо, якщо постійні засмічення мийки – біч вашої квартири.

Контакти

м. Львів

т.: +38 098 550 41 30

т.: +38 050 150 19 04

Email: info@idealbud.com.ua